Ekonomi

HSBC zorlu ekonomik koşullar nedeniyle Weibo hisselerini düşürdü

Cuma günü HSBC, önde gelen sosyal medya platformlarından Weibo Corp (NASDAQ:WB) için fiyat hedefini revize ederek bir önceki 13,60 $’dan 9,80 $’a düşürdü ve hisse senedi üzerinde Tut notunu korudu. Ayarlama, zorlu bir makroekonomik ortamda şirketin mali görünümünün ayrıntılı bir incelemesini takip ediyor.

Weibo’nun, yıldan yıla daha yavaş büyümeye ve devam eden tüketim düşüşlerine yol açabilecek zorlu bir makroekonomik iklim de dahil olmak üzere bir dizi faktörün bir araya gelmesinden kaynaklanan rüzgarlarla karşı karşıya kalması bekleniyor. Bu zorlukların şirketin 2024 yılındaki performansını etkilemesi bekleniyor. Sonuç olarak HSBC, Weibo için gelir tahminlerini 2024 yılı için %3 ve 2025 yılı için %4 oranında düşürdü.

Weibo pazarda rekabetçi kalabilmek için kullanıcı kazanımı ve dikey içerik yatırımlarını artırmayı planladığından şirketin marjları da tehdit altında. Bu stratejik hamle, HSBC’nin Weibo için kazanç tahminlerinde daha önemli bir kesinti yapmasına ve bunları %11 oranında azaltmasına neden oldu.

Aşağı yönlü revizyonlara rağmen HSBC, Weibo’nun hissedar getirilerine olan bağlılığına dikkat çekerek, şirketin 2023 ve 2024 yıllarında yılda 200 milyon dolarlık temettü ödemelerine devam etme niyetini vurguladı ve bu da %8-9’luk bir temettü getirisi anlamına geliyor. Bununla birlikte firma, düşük gelir ve kazanç görünümünün hisse fiyatı üzerinde bir engel olarak devam edebileceği konusunda uyarıda bulundu.

HSBC, stopaj vergilerinin temettü ödemeleri üzerindeki etkisini göz önünde bulundurduktan ve 2026 için tahminler sunduktan sonra, 9,80 $ ‘lık yeni hedef fiyatın adil bir değerlemeyi yansıttığı sonucuna vardı. Firma, 2024 tahminleri için Weibo’nun 5,5x fiyat/kazanç oranına atıfta bulunurken, Tut notunun korunmasına dayanak olarak bu yıl beklenen negatif kazanç artışına da işaret etti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberarmutlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu