Haber

Kamboçya-Çin Ortak Askeri Tatbikatı Başarıyla Sonuçlandı

Kamboçya ve Çin, Kamboçya’daki Kraliyet Jandarma Eğitim Merkezi’nde düzenlenen beşinci ortak askeri tatbikatı “Golden Dragon 2023″ü başarıyla tamamladı.

Çarşamba günü düzenlenen kapanış törenine Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı General Tea Banh ile Çin Halk Kurtuluş Ordusu Güney Operasyon Bölgesi Komutan Yardımcısı Koramiral Wei Wenhui ve Çin’in Kamboçya Büyükelçisi Wang Wentian katıldı. .

Törende konuşan Banh, ortak tatbikatın ülkeler ve ordular arasındaki bağlantılar açısından verimli sonuçlarla başarıyla tamamlandığını söyledi.

Banh, “Ortak tatbikat iki ordunun kapasitelerini güçlendirdi, iki ülke ve halklar arasındaki dayanışma ruhunu, geleneksel dostluğu ve işbirliğini daha da geliştirdi ve bölgede ve dünyada barış ve istikrarın korunmasına katkıda bulundu.” dedi.

Banh, tatbikatın iki ülkenin yeni dönemde ortak bir geleceğe sahip yüksek kaliteli, üst düzey ve yüksek standartlı bir Çin-Kamboçya topluluğu yaratma taahhüdünü açıkça yansıttığını da sözlerine ekledi.

Banh, “Bu ortak tatbikat, Kamboçya-Çin arasındaki yakın dostluğun kırılmaz olduğunu ve daha da güçleneceğini dünyaya göstermiştir.” dedi. Geleceği olan bir topluluk oluşturmaya yönelik karşılıklı faydayı teşvik edecek” dedi.

Wei ise ortak tatbikatın her iki ordunun terörle mücadele ve insani yardım yeteneklerini geliştirmesinin yanı sıra iki ordu arasındaki siyasi karşılıklı güveni artırdığını ve kültürel alışverişi teşvik ettiğini belirtti.

Wei, “Bu ortak tatbikat, Çin ve Kamboçya’nın ‘barışçıl kalkınma’ kavramını destekleme penceresidir.” dedi. Ayrıca, bölgede barış, güvenlik ve istikrarı teşvik etme ve sürdürme konusundaki güçlü istekliliğimizi ve bağlılığımızı da gösteriyor.” dedi.

Kamboçya-Çin ortak askeri tatbikatı “Golden Dragon 2023”, 23 Mart’ta Kamboçya’nın merkezindeki Kraliyet Jandarma Eğitim Merkezi’nde başladı.

xinhua HaberlerPhnom Penh’den rapor veren ajans muhabirleri.(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Güncel

haber-sariyer.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu